Serwer plików

Usługa polega na udostępnieniu przestrzeni dyskowej serwera plikowego do użytku użytkownikom USK. Skorzystać z niej mogą wszyscy, którzy posiadają konto w USK. Najważniejsze zalety korzystania z serwera plikowego są następujące:

  • pliki znajdują się w bezpiecznym miejscu - dostęp do nich chroniony jest hasłem, a dane są codziennie archiwizowane
  • uzyskuje się dodatkową przestrzeń dyskową.
  • dostęp do tych plików można uzyskać z dowolnego miejsca w sieci USK oraz z Internetu.

W przypadku pracy w sieci lokalnej ZUT dostęp do plików jest bardzo wygodny - pliki znajdują się na dodatkowym dysku sieciowym. Dostęp z Internetu uzyskujemy łącząc się z serwerem home.tuniv.szczecin.pl za pomocą usług ftp, ssh , telnet.


Instrukcja mapowania dysku sieciowego w systemie Windows

Aby uzyskać dostęp do swoich plików znajdujących się na koncie użytkownika USK ZUT za pomocą sieci Microsoft Networks, należy zamapować dysk sieciowy (Wybieramy kolejno: "Start" - "Komputer" - prawy przycisk myszy- "Mapuj dysk sieciowy...")W polu "Folder" należy wpisać "\\adfs.zut.edu.pl\login" i działanie zatwierdzić przyciskiem  "Zakończ".

Pojawi się kolejne okienko w którym należy podać swój login i hasło do konta użytkownika USK.W zależności od potrzeb można zaznaczyć opcję "Zapamiętaj moje poświadczenia", ale ze względów bezpieczeństwa nie zalecamy stosowania tej opcji.

Wpisane poświadczenia zatwierdzamy przyciskiem "OK".

Od tego momentu możemy się dostać do swoich plików z poziomu: "Start" - "Komputer" lub dowolnego menadżera plików (np. Total Commander).