ANSYS

Uczelniane Centrum Informatyki informuje, iż zakupiona została bezterminowa licencja oprogramowanie Ansys Academic Multiphysics Campus Solution. 

 Logo Ansys

ANSYS to największy producent oprogramowania do symulacji komputerowej metodą elementów skończonych.  W swojej ofercie posiada moduły do kompletnej analizy zjawisk z zakresu całej fizyki, zaczynając od preprocessingu (tworzenia modelu), poprzez symulacje numeryczne, aż po postprocessing (prezentacja wyników).

Możliwości oprogramowania ANSYS

W środowisku ANSYS dostępnych jest wiele narzędzi, które służą do analiz z zakresu niemal całej fizyki (mechanika, przepływy, elektromagnetyzm, optyka, itp.). Zaletą wykorzystania ANSYS w swojej pracy jest możliwość sprężenia wielu typów analiz i badania wielozjawiskowych zagadnień fizycznych.

Przygotowanie geometrii

ANSYS posiada dedykowane narzędzie do przygotowania geometrii – ANSYS Discovery Modeling. Narzędzie to umożliwia automatyczną diagnostykę i naprawę geometrii. Pozawala na wydajną pracę na dużych modelach oraz skanach.

Skrzynia Biegów w programie Ansys

Analizy mechaniczne

W oprogramowaniu ANSYS możliwe jest wykonywanie liniowych i nieliniowych analiz mechanicznych. Wszystkie moduły funkcjonują w jednym środowisku pracy – ANSYS Workbench. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie jednej siatki elementów skończonych do wielu różnych symulacji.

Analizy mechaniczne możliwe do wykonania w ramach oprogramowania ANSYS:

- statyka liniowa;

- dynamika;

- analizy zmęczeniowe;

- pękanie,

- analizy procesu druku 3D,

- analizy kompozytów.

Grafika z programu Ansys

Analizy przepływowe

Zaletą wykorzystania oprogramowania ANSYS do analiz CFD jest jego dokładność i szybkość, a także możliwość połączenia wykonanej analizy z dowolną inną analizą wykonaną w pozostałych modułach ANSYS.

Zakres analiz przepływowych dostępnych w ANSYS:

- turbulencja;

- akustyka;

- maszyny wirnikowe;

- dynamiczne siatki;

- przepływ ciepła, zmiany fazy i radiacja;

- reakcje chemiczne;

- przepływy wielofazowe;

- obliczenia na GPU.

Grafika z programu Ansys

Analizy elektromagnetyczne

Możliwości ANSYS w zakresie analiz elektromagnetycznych:

- obliczenia pól elektromagnetycznych niskich i wysokich częstotliwości;

- zagadnienia elektromechaniczne (silniki, cewki, dławiki, magnesy);

- analizy płytek PCB;

- analizy termiczne urządzeń elektrycznych;

- analizy EMC, Signal Integrity (SI), Power Integrity (PI).

 Grafika z programu Ansys

Analizy optyki

Oprogramowanie ANSYS to również możliwość symulacji światła oraz kompletnych systemów optycznych. Możliwe są szeroko pojęte analizy światła, a tym rozchodzenie i oddziaływanie z materią promieni świetlnych, pełna analiza układów soczewek, jak i samych źródeł światła.

 Grafika analizy optyki

Analizy metodą elementów dyskretnych

W swojej ofercie ANSYS podsiada również moduł do symulacji materiałów sypkich metodą elementów dyskretnych. Poza samą symulacją materiałów sypkich, dostępne moduły pozwalają również na analizy uwzględniające rozpad cząstek, ich oddziaływanie na otocznie, w tym zużycie geometrii, z którą mają styczność.

 Grafika z programu Ansys

Obliczenia na wielu rdzeniach

Dzięki dużej paczce licencji HPC możliwe jest prowadzenie obliczeń na dużej ilości rdzeni i/lu wydajnych kartach graficznych GPU.

 

Zakupiona przez ZUT licencja jest podzielona w zależności od przeznaczenia na pakiety do dydaktyki i badań naukowych. 

Pakiet do dydaktyki (Teaching) przeznaczony jest wyłącznie do nauczania studentów, projektów studenckich i demonstracji studenckich.

Pakiet do badań naukowych (Research) przeznaczony jest o badań (w tym do celów doktoratu) finansowanych z środków akademickich przez: stypendia, granty lub bezpośrednio przez Uczelnię. Mogą być wykorzystywane także do dydaktyki. 

Licencje dydaktyczne i do badań naukowych nie posiadają ograniczeń dotyczących wielkości modelu. 

 

Wsparcie techniczne dla użytkowników udzielane jest przez dystrybutora oprogramowania Ansys na Polskę firmę MESco. Problemy można zgłaszać w formie mailowej na adres: support@mesco.com.pl lub telefonicznie pod numerem 32 768 36 42. Dodatkowe informacje odnośnie  wsparcia dostępne są tutaj

 

W ramach podpisanej umowy pracownicy, doktoranci oraz studenci ZUT w Szczecinie mogą używać oprogramowania firmy Ansys

 

Strony z dodatkowymi materiałami dydaktycznymi - ANSYS posiada bogatą bibliotekę filmów instruktażowych oraz prężnie działające forum użytkowników ANSYS. Są to bardzo bogate zasoby wiedzy praktycznej dlatego zachęcamy do korzystania z nich. 

Forum Ansys

Kanał Dystrybutora na Youtube zawierający filmy szkoleniowe

Więcej informacji na temat licencji akademickich dostępnych jest na https://mesco.com.pl/strefa-akademicka/ansys-dla-uczelni/

Bezpłatne szkolenia online, przygotowane przez producenta oprogramowania ANSYS, dostępne są na platformie ANSYS Innovation Courses (https://courses.ansys.com/ ).

 

Dostęp do serwera licencji możliwy jest wyłącznie z Uczelnianej Sieci Komputerowej. Dostęp spoza sieci USK możliwy jest po skorzystaniu w pierwszej kolejności z usługi VPN. 

Licencja Research

Adres serwera licencji: lm.zut.edu.pl 
Numer portu: 1055

Licencja Teaching

Adres serwera licencji: lmsw.zut.edu.pl 
Numer portu: 1055

Instalatory najnowszej wersji 2023R2 oprogramowania Ansys: 

Windows Ansys ISO Image: ISO1 ISO2 ISO3 

Linux Ansys ISO Image: ISO1 ISO2 ISO3 

Dostęp do instalatorów dostępny po zalogowaniu kontem USK.