Wirtualna sieć prywatna (OpenVPN)

Uczelniane Centrum Informatyki udostępniło alternatywny sposób zdalnego dostępu do USK ZUT. Nowa metoda powinna umożliwić podłączenie do USK ZUT dla osób, które napotykały na problemy podczas korzystania z dotychczasowego rozwiązania VPN (protokół pptp). 
 
Aby zrealizować połączenie wymagane jest pobranie oraz zainstalowanie darmowego klienta OpenVPN. Aplikacja działa na systemach Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8. Instalacja programu jest prosta i wymaga jedynie zatwierdzania domyślnych ustawień proponowanych podczas procesu instalacji. Zgadzamy się także na instalację dodatkowych sterowników sieciowych. 

Dostępna jest także wersja klienta na system Linux (kod źródłowy lub pakiety dystrybucyjne).  
 
Dla systemów Windows nowszych od Windows XP (na chwilę obecną Windows Vista, Windows 7, Windows 8) należy wykonać jeden dodatkowy krok. Po zainstalowaniu programu przyciskamy prawym przyciskiem myszy na skrót "OpenVPN GUI", który znajduje się na pulpicie. Wybieramy "Właściwości". 


 
 
 

W zakładce "Zgodność" zaznaczamy opcję "Uruchom ten program jako Administrator". Zatwierdzamy wybór przyciskiem "OK". 

 

 
Dla funkcjonowania sieci VPN, oprócz zainstalowania programu klienckiego, wymagane jest pobranie jednego pliku konfiguracyjnego.


Plik należy wgrać do folderu "config" znajdującego się w katalogu, w którym zainstalowano klienta openvpn (domyślnie: C:\ProgramFiles\OpenVPN\config). 

Uruchamiamy aplikację - skrót znajduje się na pulpicie jak i w menu "Start". 
 
Aplikacja uruchomi się zminimalizowana w pasku zadań systemy Windows (koło zegarka systemowego). 
Przyciskamy prawym przyciskiem na ikonę aplikacji OpenVPN i wybieramy "Connect". 

 
 

Podajemy swój login i hasło do USK ZUT. 
Połączenie VPN zostało nawiązane pomyślnie.